UNDP, Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden bir yıl geçtikten sonra bölgenin toparlanması için yeni girişimlerde bulundu!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), geçen yıl 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgenin toparlanması için destek girişimlerini genişletti. Bu kapsamda, Kahramanmaraş’ta bir kadın iş geliştirme merkezi kurulması, Malatya’da engellilere yönelik protez ve diğer yardımcı cihazlar için bir bölge merkezi oluşturulması ve Adıyaman ve Hatay’da yaşlılara ve engellilere yönelik iki “erişilebilir toplum merkezi”nin açılması gibi çalışmalar gerçekleştiren UNDP’nin yaptığı açıklamaya göre, 50 milyon dolarlık bir programın parçası olarak çok çeşitli desteği genişletme amacı taşıyan yeni girişimler başlatılmıştır. UNDP’nin sunduğu hibeler, geçim kaynaklarının canlandırılması, atıkların ve deprem enkazının belediyeler tarafından daha iyi yönetilmesi, tehlike altındaki kültürel mirasın korunması ve restore edilmesi gibi faktörlere odaklanmaktadır. Ayrıca, UNDP tarafından bölge dışına çıkmak isteyen binlerce işçi ile ilgili endişeleri gidermek için mesleki eğitim verilerek ciddi iş gücü açığının giderilmesi amaçlanmaktadır.

UNDP, İsveç tarafından finanse edilen program kapsamında, depremden etkilenen 11 ilde 4 bin 616 küçük işletmeye toplamda 10 milyon dolar tutarındaki “deprem sonrası toparlanma hibeleri” programını başlatmıştır. Başvuruların ardından hibe programı kapsamında toplamda 23 bin 648 başvuru alınmış olup, kursları bitirenlerden 225’i kadın 319’u istihdamda yerini almıştır. Ayrıca, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Kilis’te toplam 7 ortak kullanım alanı da yenilenmiş ve bu alanlara gerekli teçhizatlar sağlanmıştır.

Bununla birlikte UNDP, kapsayıcı eğitim için ilkokul ve diğer okulların yenilenmesi, kültürel mirasın korunması ve depolardan sağlanan olan temizlenen enkazın işlenmesi gibi konularda Japonya, Kuveyt, Hırvatistan ve İngiltere’den sağladığı fonlarla birçok projeyi hayata geçirmiştir. Bu çalışmaların yanı sıra UNDP, küresel bir kitlesel fonlama kampanyası başlatarak eşsiz bir kültürel mirasın restorasyonu için bağış toplamaktadır.

Son olarak, UNDP’nin Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton depremzedelerle bir araya gelmiş ve toparlanma çabalarını destekleme konusundaki kararlılıklarını teyit etmiştir. Etkilenen topluluklarla dayanışma içinde olduklarını belirten Vinton, ortaklarının cömertliklerini sürdürmeleri çağrısında bulunmuştur. Bu çağrıya katılan ortaklar, deprem bölgesine olan desteğini sürdürerek bölgenin tam anlamıyla toparlanmasına yardımcı olma taahhüdünde bulunmuşlardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
UNDP, Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden bir yıl geçtikten sonra bölgenin toparlanması için yeni girişimlerde bulundu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!