Voyager 1’de Yaşanan En Son Teknoloji Sorunu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Voyager 1’deki en son sorun, uzay aracındaki üç bilgisayardan biri olan Uçuş Veri Alt Sistemi’nden (FDS) kaynaklanıyor. FDS, uzay aracının sensör ağından bilim ve mühendislik verilerinin toplanmasından ve ardından bilgilerin ikili kodda tek bir veri paketinde birleştirilmesinden sorumlu. Telemetri Modülasyon Birimi adı verilen ayrı bir bileşen, veri paketini Voyager’ın 3,7 metrelik çanak anteni aracılığıyla Dünya’ya geri gönderiyor. Kasım ayında Voyager 1 tarafından iletilen veri paketleri, sıkışmış gibi 1’ler ve 0’lardan oluşan tekrarlayan bir model ortaya koydu.

Mühendisler, uzay aracının FDS’sinden kaynaklanan bu sorunu teşhis etmeye çalışarak üç ayını harcadı. Sorunun FDS’deki hafıza bozulmasından kaynaklandığına inanan yer ekibi, ancak bağlantı kesintisi nedeniyle detaylı verilere ulaşamadı. Bu nedenle, şüpheli bozuk belleğin nerede bulunduğunu tespit etmeye yönelik komutlar iletmeyi planlamaktadır.

Voyager’ın yer ekibi, bu sorunu çözmek için bilgisayarın farklı modlarda çalışacak şekilde değiştirilmesi gibi planlar yapmaktadır. Voyager görevinde genellikle bir düzineden az insan çalışırken, bu sayı, bilgisayar sorununun ortaya çıkmasından bu yana artmıştır. Uçuş veri sistemleri, yazılım ve uzay aracı iletişimlerinde yaklaşık sekiz uzmandan oluşan küçük bir “kaplan ekibi”, aksaklığın giderilmesine yardımcı olmak için görevlendirilmiştir.

Uzay aracının FDS’sinden kaynaklanan teknik sorunların giderilmesi için planlar yapılmış olsa da, bağlantı kesintisi nedeniyle ayrıntılı verilere ulaşılamamaktadır. Bu durum, sorunun çözümünü daha da zorlaştırmaktadır. Voyager’ın Uçuş Veri Alt Sistemi, teknolojinin bugünkü standartlarına kıyasla elli yıl önce geliştirildiği için, uzay aracının başlangıçtaki en son teknolojisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, kurulum ve sorun giderme konusunda yaşanan zorluklar, mevcut teknolojiyle ilgili değildir. Bu teknik sorunların giderilmesi için çalışan ekipler, sorunun kökenine ulaşabilmek ve veri aktarımını yeniden sağlayabilmek adına çaba sarf etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Voyager 1’de Yaşanan En Son Teknoloji Sorunu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!