Yılmaz Tunç’tan anayasa hakkında yeni vurgu: Tüm tarafların üzerinde mutabık olduğu bir konu

Yılmaz Tunç’tan anayasa hakkında yeni vurgu: Tüm tarafların üzerinde mutabık olduğu bir konu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili konuştu. Tunç, buna ihtiyaç olduğunu açıkladı. Yargıda gerilim, Türkiye İşçi Partisi’nden seçilen Can Atalay hakkındaki hukuki gerilimle tırmandı. Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararı, Yargıtay’ın kararı yok saymasıyla yeni bir krize neden oldu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan dosya Yargıtay’a gönderildi ve hukuk krizi ortaya çıktı. Yargıtay, Can Atalay kararında yetkisini aştığı gerekçesiyle AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu kriz, yeni anayasa ihtiyacının bir kez daha gündeme gelmesine neden oldu.
Adalet Bakanı Tunç, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının yeni anayasa ihtiyacını ortaya koyması gerektiğini söyledi. Bakan Tunç,’Son tartışmaları da dikkate aldığımızda, yüksek mahkemelerde görüş ayrılıklarının da ortaya çıktığını düşündüğümüzde yeni anayasaya ihtiyacımız olduğu açık. Bu konuda herkes hemfikir.’ dedi. Bakan Tunç, yargıda birliğin sağlanması, askeri yargının ortadan kaldırılması, sıkıyönetim uygulamalarının Anayasa’dan çıkarılması gibi demokratik reformlarında yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, anayasada yapılan 184 değişikliğe rağmen sorunların ortaya çıktığını ve yeni bir anayasa yapma mecburiyetinin olduğunu vurguladı. Herkesin bu konuda uzlaşması gerektiğinin altını çizdi.
Bu durumun millete olan bir borç olduğunu ifade etti. Bunun dışında Türkiye’nin son tartışmaları da dikkate alındığında, yüksek mahkemeler arasında görüş farklarının da ortaya çıktığını belirtti. Bu durumda yeni ve demokratik bir anayasa yapma zorunluluğu olduğunu belirtti.

Yorum gönder

You May Have Missed