Yunanistan, NATO’nun en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Yunanistan, NATO’nun en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Yunanistan’da bulunan iki üs, 2024 yılında gerçekleştirilecek NATO’nun en büyük hava tatbikatına ev sahipliği yapacak. Andravida ve Araxos üsleri, ittifakın birçok ülkesinden uçak ve personeli ağırlayacak. Yunan basını, tatbikatın Atina için Doğu Akdeniz konusunda “önemli bir fırsat” olduğunu belirtti. Türkiye’nin katılım durumuyla ilgili ise net bir bilgi bulunmamakla beraber, Türk savaş uçaklarının katılıp katılmayacağı ya da hangi üste konuşlanacakları henüz netleşmedi.

Yetkili kaynaklar, Türkiye’nin normalde NATO karargâhının planladığı tatbikata davet edileceğini belirtti. Türkiye ile Yunanistan arasındaki sakin iklim, iki hava kuvvetleri arasında Ege semalarında ortak eğitim için nadir bir fırsat sundu. Ancak Türk savaş uçaklarının, Araxos’ta mı yoksa Andravida’da mı konuşlanacağı ya da tatbikata katılıp katılmayacağı henüz netlik kazanmadığı belirtildi.

NATO’nun Air Defender 2023 isimli tatbikatında Türkiye’nin de yer aldığı bilinmekte. Bu tatbikatta, NATO’ya üye olmayan İsveç ve Japonya’nın da üç F-16 uçağı ile yer aldıkları belirtilmiş. Almanya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen bu tatbikatta, toplamda 250 uçağın yer aldığı ve 80’den fazla sorti gerçekleştirildiği bilgisi verildi. Hava tatbikatına savaş uçakları dışında nakliye uçakları, keşif ve gözetleme uçakları, helikopterler gibi birçok hava unsurunun katıldığı da belirtildi. Görev alan uçaklar arasında F-35, Eurofighter, F-18, A-10, Gripen gibi jetlerin yer aldığı ve çeşitli görevler icra ettikleri aktarıldı. Bu tatbikatın da bir önceki gibi çok uluslu bir katılımla gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu bilgiler ışığında, 2024 tatbikatının da benzer şekilde geniş bir katılımla gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed