Zorunlu Trafik Sigortasında Sürücüler Artık Poliçeye Hızlı Ulaşabilecek!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorunlu trafik sigortasında yer alan riskli basamaklardaki sürücülerin poliçe sorunlarına çözüm bulmak amacıyla, Sigorta Aracıları Teklif Platformu bugünden itibaren uygulamaya başlandı. Platform uygulaması, sürücülerin kısa sürede poliçeye ulaşmasını hedeflerken, teklif vermeyen şirketlerin tespiti de kolaylaşacak.

Sigorta Bilgi Merkezi nezdinde kurulan ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) usul ve esasları çerçevesinde faaliyet gösteren platform uygulamasında, trafik ruhsatı olan sigorta şirketlerinin üyeliği zorunlu tutularak sisteme entegre edildi. 17 bin sigorta acentesinin üyeliği, üyelik ücreti ödeme şartı ile isteğe bağlı tutuldu.

Platformun işleyişini belirleyen SEDDK genelgesine göre, sigorta şirketleri aracılık sözleşmesi bulunan acentelerle platform üzerinden organik şekilde süreçleri yürütecek. Platform üzerinden yapılan aracılık sözleşmesinde teminat mektubu sunulması ya da kefalet sigortası istenmeyecek. Ayrıca, acentenin müşteri portföy hakkına zarar verecek herhangi bir düzenleme yapılamayacak.

Teklif alma süreci, iki faza ayrıldı. Birinci fazda acenteler halihazırda anlaşması olan sigorta şirketlerinden platform üzerinden 10 dakikalık süre içinde teklif alacak. Teklif işleme alınacak ve 10 dakikalık süre içinde birinci fazda teklif alamayan acenteler ikinci faza geçecek. Acenteler, ikinci fazda platform üzerinden yaptığı diğer sigorta şirketlerinden teklif alabilecek. Platform sayesinde teklif vermeyen şirketler hızlıca tespit edilebilecek.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Levent Korkut, bugün devreye alınacak teklif platformunun, acentenin işini kolaylaştıracağını belirtti. Korkut, ayrıca uygulamada çıkabilecek sorunlarla ilgili SEDDK ile devamlı irtibatta olduklarını ve sektörün gelişimi için tüm taraflarla eş güdümlü çalıştıklarını ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zorunlu Trafik Sigortasında Sürücüler Artık Poliçeye Hızlı Ulaşabilecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!